Edit Template
Edit Template

Yderligere 6 måneder

Fredag den 1. januar 2021 overgik Storbritannien officielt til at være et tredjeland. Det betyder, at overførsel af personoplysninger nu kræver et såkaldt overførselsgrundlag. Heldigvis blev det i udtrædelsesaftalen mellem Storbritannien og EU samtidig aftalt, at overførsler fra EU/EØS til Storbritannien kan fortsætte uændret op til seks måneder fra den 1. januar 2021.

Så de næste 6 måneder kræves der ikke et overførselsgrundlag.

Som dataansvarlig kan I derfor fortsætte uændret med at overføre personoplysninger til Storbritannien indtil den 1. juli i år.

Læs mere om aftalen på Datatilsynets hjemmeside her.

Har du spørgsmål?

Har du spørgsmål omkring GDPR, vores løsning eller andet, kan du booke et møde med Martin eller Daniel. Book 15 min., 30 min. eller en time

Andre nyheder

Nyt fra Datatilsynet

Datatilsynets fokus i ’26

Datatilsynet har netop meldt ud, hvilke tilsynsaktiviteter, de selv beslutter at iværksætte, de vil prioritere i 2026. Udover nedenstående fokusområder vil

Læs mere
Nyt fra Lexoforms

LexoUpdate

Det går stærkt på det digitale område – rigtigt stærkt! Derfor lancerer vi nu et nyt online format, hvor vi hver

Læs mere

Ja tak – send mig jeres nyhedsbrev

MH9230_frit_300x240px

Vil du vide mere?

Book et møde , når det passer dig – eller bliv ringet op.