Edit Template
Edit Template

Husk at underrette!

På baggrund af flere tilsyn med virksomheders og myndigheders underretning af borgere ved brud på persondatasikkerheden, har Datatilsynet konstateret, at der skal mere fokus på, at underretningerne skal indeholde alle nødvendige oplysninger.

Du skal som dataansvarlig typisk underrette en registreret person, hvis et brud på persondatasikkerheden kan indebære en høj risiko for vedkommendes rettigheder. Målet er, at gøre vedkommende i stand til at kunne træffe de fornødne forholdsregler for at minimere risici.

Derfor skal underretningen som udgangspunkt være skriftlig og blandt andet indeholde en beskrivelse af:

· karakteren af bruddet i et klart og forståeligt sprog
· de sandsynlige konsekvenser ved bruddet
· eventuelle relevante anbefalinger for at mindske mulige skadevirkninger
· de foranstaltninger, du som dataansvarlig selv har truffet (eller vil træffe) for at håndtere bruddet

Du kan finde den nye vejledende tekst her.

Læs mere

Har du spørgsmål?

Har du spørgsmål omkring GDPR, vores løsning eller andet, kan du booke et møde med Martin eller Daniel. Book 15 min., 30 min. eller en time

Andre nyheder

Nyt fra Datatilsynet

Datatilsynets fokus i ’26

Datatilsynet har netop meldt ud, hvilke tilsynsaktiviteter, de selv beslutter at iværksætte, de vil prioritere i 2026. Udover nedenstående fokusområder vil

Læs mere
Nyt fra Lexoforms

LexoUpdate

Det går stærkt på det digitale område – rigtigt stærkt! Derfor lancerer vi nu et nyt online format, hvor vi hver

Læs mere

Ja tak – send mig jeres nyhedsbrev

MH9230_frit_300x240px

Vil du vide mere?

Book et møde , når det passer dig – eller bliv ringet op.