Edit Template

Offentliggør du data?

Mange virksomheder og myndigheder offentliggør dokumenter som led i deres arbejde – og her sniger der sig ofte utilsigtede persondata med.

Datatilsynet har set flere eksempler på brud vedrørende utilsigtet offentliggørelse af personoplysninger. Derfor har de nu valgt at udgive en ny foranstaltning, der skal hjælpe med at minimere risikoen for netop det – at offentliggøre persondata. Målet er inspirere med en række forebyggende tiltag til at hæve sikkerhedsniveauet, og undgå (person)databrud.

Foranstaltningskataloget er en samling af tekniske og organisatoriske foranstaltninger. De kan være relevante at overveje for at sikre passende sikkerhed ift. persondata. Kataloget udvides løbende og fungerer som en slags opslagsværk. Her kan du som virksomhed finde gode råd, idéer og inspiration til at blive endnu bedre til at passe på andre folks data.

Læs mere

Har du spørgsmål?

Har du spørgsmål omkring GDPR, vores løsning eller andet, kan du booke et møde med Martin eller Daniel. Book 15 min., 30 min. eller en time

Andre nyheder

Nyt på platformen

NIS2 er trådt i kraft

Den 1. juli 2025 trådte NIS2 i kraft i Danmark, hvor omkring 2.000 virksomheder og organisationer sandsynligvis bliver direkte omfattet af

Læs mere
Nyt fra Lexoforms

Vil du have besøg?

En dag blev vi ringet op af Lise-Lotte fra LLG Regnskab i Nykøbing Falster, der spurgte, om vi ville komme ud

Læs mere
Nyt fra Datatilsynet

Nyt omkring databrud

Blandt andet på baggrund af en stigning i antallet af sikkerhedsbrud forårsaget af hacking, er Datatilsynet nu kommet med flere tiltag

Læs mere

Ja tak – send mig jeres nyhedsbrev

MH9230_frit_300x240px

Vil du vide mere?

Book et møde , når det passer dig – eller bliv ringet op.