Edit Template

D-mærket i 1000 dage

Lexoforms har for fjerde år i træk fået tildelt D-mærket efter en omfattende recertificering, hvor alle systemer og procedurer er blevet gennemgået og opdateret med henblik på at leve op til de skrappe krav til størst mulig it-mæssig sikkerhed.

Lexoforms blev som en af de første danske virksomheder D-mærket den 22. september 2021. Nu har vi i snart 1000 dage levet op til D-mærkets ambition om at anerkende og fremme ekstraordinære standarder inden for IT-sikkerhed og ansvarlig brug af data. Ikke mindst hele den etiske dimension af D-mærket. En dimension, der i disse år bliver stadig mere relevant i takt med at it-kriminelle bliver stadig mere innovative.

Vi er både glade og stolte over at bakke op om D-mærket. Det er den første mærkningsordning, der med afsæt i internationale standarder kombinerer både it-sikkerhed og ansvarlig dataanvendelse i ét mærke.

Bag D-mærket står Industriens Fond i samarbejde med Dansk Erhverv, Dansk Industri, SMVdanmark og Forbrugerrådet Tænk.

Læs mere

Har du spørgsmål?

Har du spørgsmål omkring GDPR, vores løsning eller andet, kan du booke et møde med Martin eller Daniel. Book 15 min., 30 min. eller en time

Andre nyheder

Nyt på platformen

NIS2 er trådt i kraft

Den 1. juli 2025 trådte NIS2 i kraft i Danmark, hvor omkring 2.000 virksomheder og organisationer sandsynligvis bliver direkte omfattet af

Læs mere
Nyt fra Lexoforms

Vil du have besøg?

En dag blev vi ringet op af Lise-Lotte fra LLG Regnskab i Nykøbing Falster, der spurgte, om vi ville komme ud

Læs mere
Nyt fra Datatilsynet

Nyt omkring databrud

Blandt andet på baggrund af en stigning i antallet af sikkerhedsbrud forårsaget af hacking, er Datatilsynet nu kommet med flere tiltag

Læs mere

Ja tak – send mig jeres nyhedsbrev

MH9230_frit_300x240px

Vil du vide mere?

Book et møde , når det passer dig – eller bliv ringet op.